Cebeci Mahallesi Gazi Cebeci Caddesi No:103/B - Sultangazi / İstanbul

Kale Grubu'ndan Mardin'e 5 milyon TL'lik yatırım. Kalekim Mardin Fabrikası hizmete açıldı.


21 Mart 2018, Çarşamba

Kale Grubu’nun 5 milyon TL yatırımla kurduğu Kalekim Mardin Fabrikası, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay tarafından törenle hizmete açıldı. Fabrikada, bölgenin yapı kimyasalları pazarına yönelik ekonomik, standart ve teknik yapıştırıcılar ile ısı yalıtımı ürünleri üretilecek. Kuzey Irak ve bölgedeki yakın ülkeler için sağladığı lojistik avantajdan dolayı Kale Grubu için üs görevi görecek Kalekim Mardin fabrikasında, önümüzdeki süreçte su yalıtımı malzemeleri üretimi de yapılacak.

 

Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşu Kale Grubu’nun yapı kimyasalları sektöründeki lider firması Kalekim’in Mardin Fabrikası hizmete açıldı. Geçmişte önemli bir ticaret merkezi ve binlerce yıllık kültür mirasına sahip olan Mardin'de; bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak Kalekim'in yeni fabrikasının açılışı, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay tarafından yapıldı.

 

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kalekim Mardin Fabrikası’nın, bölgedeki mevcut ve potansiyel pazar ihtiyacını karşılamak amacıyla 5 yıllık yatırım planları çerçevesinde hayata geçirildiğini söyledi. Birçok dinin ve medeniyetin izlerini taşıyan ve binlerce yıllık bir kültür mirasına sahip olan Mardin’in geçmişte önemli bir ticaret merkezi olduğunun altını çizen Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay şunları söyledi:

 

“Türkiye’de 40. kuruluş yıldönümünü kutlayan, “seramik yapıştırıcıları” ve “derz dolgu” pazarında en çok tercih edilen ve koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlayan Kalekim, kuruluşundan bugüne 500 çalışana, 8 fabrikaya, 500.000 ton satışa, 250 Milyon TL ciroya ulaştı.

 

Mardin fabrikamız, kuruluş yeri analizi açısından; gerek lojistik imkânları, gerek hammadde kaynaklarına yakınlık, gerekse 190 km’lik Mardin hinterlandı içinde üretimin satışa çevrilmesi bakımından hem grubumuz hem de yapı kimyasalları sektörü için önemli bir tesis olacak. Şu ana kadar 5 milyon TL’lik bir yatırım yaptığımız Kalekim Mardin Fabrikamızın, kısa süre içinde 10 milyon TL’lik yatırım değerini aşmasını planlıyoruz. Fabrikamızın üretimi ile geçmişte önemli bir ticaret merkezi olan Mardin’e ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak.

Mardin fabrikamız ile bölgede hem bu anlayışı sergilemek hem de kendi hinterlandı içinde oluşmuş mevcut ve potansiyel pazar ihtiyaçlarımızı karşılayıp rekabet gücümüzü yükseltmek, böylece bölgeye yakın olan Ortadoğu ve Arap ülkeleri ile Türkiye Cumhuriyetlere ve özellikle de Kuzey Irak'a yönelik satış potansiyelimizi artırmak istiyoruz. Bu amacımızın somut bir göstergesi olan Kalekim Mardin Fabrikamız Türkiye için çok önemli bir adım.

 

Kurulduğu günden itibaren ülkemizin sanayileşme sürecinde çok önemli bir rol oynamış; “Ticaretin bireyleri, sanayinin ise toplumları zenginleştireceği” sözünü şiar edinen Kale Grubu olarak, aynı felsefenin yeni bir zincirini, bir sanayi tesisini daha ülkemize kazandırdığımız için çok mutluyuz. Grubumuz ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.”

 

Rakamlarla Kalekim Mardin Fabrikası…


Yatırım miktarı: 5 milyon TL

Üretim kapasitesi: 90 bin ton/yıl


Arsa alanı: 22.000 metrekare


Fabrika binası: 1.800 metrekare

İdari bina: 870 metrekare

Çatı kaplı açık stok sahası: 1.600 metrekare

Fabrika toplam alanı: 4.250 metrekare


Beton zeminli açık kullanım alanı: 5.900 metrekare