Cebeci Mahallesi Gazi Cebeci Caddesi No:103/B - Sultangazi / İstanbul

Kentsel Dönüşüm ve Su Yalıtımı Zirvesi’nin ana sponsoru Kalekim


21 Mart 2018, Çarşamba

Yapı kimyasalları sektörünün lider markası Kalekim, İZODER'in gerçekleştirdiği “Kentsel Dönüşüm ve Su Yalıtımı Zirvesi”nin ana sponsorluğunu üstlendi. Yalıtım, kentsel dönüşüm, deprem ve yapılarda çağdaş yaklaşım konularının değerlendirileceği zirvede, su yalıtımının önemi tüm yönleriyle ele alındı.

 

Kalekim, İZODER'in (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) gerçekleştirdiği ve ana teması “Kentsel Dönüşüm ve Su Yalıtımı” olan “Yalıtım Zirvesi 2013”ün ana sponsoru oldu. Kalekim'in, su yalıtımının en büyük savunucularından biri olduğunu belirten Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “Ülkemizde yalıtımsız binaların sayısının çok yüksek olması nedeniyle, Kalekim olarak su yalıtımının önemine dikkat çekmeyi görev edindik” dedi.

 

Binalarda korozyona neden olan sorunların en başında su yalıtımının geldiğini vurgulayan Altuğ Akbaş, şunları söyledi: “Su yalıtımı yapılmış bir bina hem korozyona karşı senelerce direniyor hem de depremin yıkıcı etkilerine karşı korunmuş oluyor. Normal şartlarda yapıların ömrü 50 yıl, ancak su yalıtımı olmayan binaların taşıyıcı sisteminin korozyon nedeniyle 10 yıl sonra başlangıçtaki taşıma kapasitesini yaklaşık yüzde 66'sını kaybediyor. Bu da binanın erken yaşlanmasına, en önemlisi de depremin yıkıcı etkilerine davetiye çıkarıyor. İşte bu kadar önemli bir konu olan su yalıtımının ele alınacağı Kentsel Dönüşüm ve Su Yalıtım Zirvesi'nde, Kalekim olarak tüm desteğimizle yer alıyoruz.”

 

Kentsel dönüşümün gündemde olduğu bir süreçte yeni yapılacak binaların daha sağlam ve güvenli olması için su yalıtımının önemi ve standartlarının ele alınacağı “Kentsel Dönüşüm ve Su Yalıtımı Zirvesi”nde; su yalıtımının bina güvenliği ve dayanımı için ne denli önemli olduğunun kamuoyuna anlatmak, yasa ile binalarda zorunlu hale gelen su yalıtımının belirli standartlar çerçevesinde yapılmasının önemine dikkat çekmek, sektörün denetimi konusunda devlet organlarını uyarmak ve bina yapıcıların su yalıtımı hakkında yeterli bilgiyi almalarını sağlayarak uygulamaları artırmak hedefleniyor. Kalekim Marka Müdürü Tuba Günsel de panelde yaptığı konuşmasında “Sürme Esaslı Ürün Ve Uygulama Kalitesinin Önemi” hakkında bilgi verdi.

 

CNN Türk Ekonomi Editörü Cem Seymen'in moderatörlük yaptığı zirvede, İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Güvenç, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın yanı sıra, çevre, deprem, yalıtım, mimarlık ve mühendislik alanlarında uzman birçok isim yer aldı.

 

İstanbul Marriott Hotel Asia'da 24 Ekim 2013 Perşembe günü düzenlenen, konusunda uzman kamu görevlisi, akademisyen ve sektör profesyonellerin katılacağı zirve; “Su Yalıtımı, Deprem ve Türkiye Gerçeği”, “Su Yalıtımında Başarıyı Etkileyen Faktörler”, “Kentsel Dönüşüm Sürecinde Su Yalıtımında Mevzuatlar”, “Osmanlıdan Günümüze Kentsel Dönüşüm ve Deprem”, “Yapılarda Çağdaş Yaklaşımlar ve Su Yalıtımı” başlıklı oturumlarla gerçekleşti.